پیلاتس

ورزش پیلاتس فرم نوینی از ورزش است که توسط جوزف پیلاتس در کشور آلمان ابداع شد. جوزف روش ابداعی خود را کنترولوژی Contrology نامگذاری کرد، ﮐﻪ ﭘﺲ از ﻣﺮگ وی به دﻟﯿﻞ اﺣﺘﺮام و ﺣﻔﻆ ﯾﺎد و ﺧﺎطﺮه او ﺗﻮﺳﻂ ﺑﺎزﻣﺎﻧﺪﮔﺎﻧﺶ ﺑﻪ ﻧﺎم ﭘﯿﻼﺗﺲ ﻣﺘﺪاول ﺷﺪ.

ورزش پیلاتس را می‌توان به دو شاخه زمینی(پیلاتس مَت) یا دستگاهی طبقه‌بندی کرد که در اکثر مجموعه‌های ورزشی در ایران شاخه زمینی یا پیلاتس مَت تمرین می‌شود.

من حسن موسوی هستم که در سال ۸۹ مدرک مربیگری پیلاتس را از فدراسیون ورزش‌های همگانی دریافت کردم و در حال حاضر زیرنظر موسسه پیلاتس ایرانیان مشغول به فعالیت می‌باشم.

می‌خواهید بدانید واقعا پیلاتس برای شما خوب است یا نه؟ من به هر کسی که این سوال را دارد می‌گویم که یک جلسه با من تمرین کن، چراکه با خواندن یا تماشای تمرینات متوجه عملکرد دقیق این روش نخواهید شد.

اما ورزش پیلاتس چیست؟ پیلاتس یک روند بازگشت به زندگی طبیعی است و اصولا با هر آنچه غیرطبیعی است منافات دارد. سیستم ورزشی امن و معقولی است که به شما کمک می‌کند نسبت به بدن خود شناخت بیشتر و بهتری پیدا کنید.

كسانی كه حرکات پیلاتس را برای اولين بار تجربه می‌كنند، احساس سرخوشی خاصی را تجربه کرده و ذهن و بدن آنان پس از سال‌ها از خواب بيدار می‌شود، پیشنهاد می‌کنم برای آشنایی بیشتر در مورد این رشته گفتگوی من در مورد پیلاتس را که در روزنامه اعتماد چاپ شده از این نشانی بخوانید.

تمرینات پیلاتس باعث پرورش هماهنگی بین اعضای بدن می‌شود و حالت‌ها و حركت‌های نادرست بدن را اصلاح می‌کند. انجام تمرینات پیلاتس و رعايت دستورالعمل‌های آن، پرورش جسمانی را به سطح دلخواه نزديك می‌كند. به کمک علم كنترولوژی یا همان پیلاتس، مغز اختيار كامل جسم را در دست می‌گيرد؛ يعنی عضلات بدن از اراده فرد، فرمان می‌برند.