فانکشنال ترینینگ چیست

فانکشنال ترینینگ چیست؟ در جواب این سوال از هرکسی جواب متفاوتی خواهید شنید، با جستجوی فانکشنال ترینینگ یا تمرینات فانکشنال در گوگل نیز به توضیحات متفاوت، تصاویری از کتل بل، بتل روپ و تعداد زیادی حرکت و تمرین غیر متعارف می‌رسید.

همچنین در مورد تعریف تمرینات فانکشنال و کراس فیت همپوشانی زیادی خواهید دید، اما تعریف مشخصی پیدا نخواهید کرد. بنابراین به جای پیچیده‌تر کردن موضوع و سردرگم کردن بیشتر شما، اجازه بدهید یک سؤال مطرح کنم…

با فانکشنال ترینینگ یک عضله به صورت تنها جیغ نمی‌زند بلکه کل بدن یکصدا آواز می‌خواند.

هدف از تمرینات فانکشنال چیست

برای پاسخ به این سوال، یک لحظه فکر کنید که اصلا چرا تمرین می‌کنید؟ در حالی که همه‌ی ما انگیزه‌های شخصی و اهداف تناسب اندامی متفاوتی را دنبال می‌کنیم، این اهداف عموماً از سه حالت خارج نیستند:

۱ تناسب اندام
۲ حال خوب و انرژی بیشتر
۳ قدرت و عمکرد بهتر

معنا و مفهوم و هدف فانکشنال ترینینگ آخرین نکته است، یعنی عملکرد بهتر. همچنین این تمرینات به بهبود تعادل، استقامت عضلانی و افزایش توان قلبی و عروقی شما کمک شایانی می‌کند، اما به شیوه‌ای متفاوت!

اما این شیوه‌ی متفاوت چطور به شما کمک می‌کند؟ فانکشنال ترینیگ با بهبود وضعیت سیستم حرکتی و عملکردی بدن، افزایش قدرت بوسیله تنوع الگوهای حرکتی خاص و ارتقا physical function توانایی‌های شما را بهبود می‌بخشد.

کلمه اصلی برای تعریف تمرینات فانکشنال، عملکرد بهتر است. بنابراین فانکشنال ترینینگ یک هدف دارد و آن تمرکز بر عملکرد الگوهای حرکتی خاص مانند پرتاپ کردن، کشیدن، هل دادن است.

فانکشنال ترینینگ چیست
معنا و مفهوم و هدف فانکشنال ترینینگ یعنی عملکرد بهتر

تمرینات فانکشنال دقیقا چیست

تمرینات فانکشنال از حرکات بنیادی مانند اسکوات، هینج، لانژ و… تشکیل می‌شود که با ابزارهای خاصی مانند کتل بل، بتل روپ، مدیسن بال و… انجام می‌شود.

این تمرینات نوعی برنامه تناسب اندام است که ریشه در توانبخشی دارد. درمانگران اغلب از این روش برای بازآموزی حسی و حرکتی بیماران مبتلا به اختلالات حرکتی استفاده می‌کرده یا می‌کنند.

اما در سال‌های اخیر کارشناسان ورزشی برای توسعه این روش مداخلاتی انجام دادند‌ تا این روش تمرینی برای بهره‌مندی عموم مردم قابل استفاده باشد.

به دلیل عدم شفافیت در مورد اینکه فانکشنال ترینینگ دقیقا چیست، بررسی برخی از نمونه‌ها کمک کننده است. برای مثال: ایستادن روی توپ بوسو و انجام اسکوات تمرین فانکشنال محسوب نمی‌شود. ما نمی‌توانیم هر حرکت و تمرینی را جزئی از روش فانکشنال محسوب کنیم! در ادامه مزیت‌های این روش را بیان می‌کنم…

با فانکشنال ترینینگ یک عضله به صورت تنها جیغ نمی‌زند بلکه کل بدن یکصدا آواز می‌خواند، این هماهنگی ماهیت اصلی تمرینات فانکشنال است.

حسن موسوی
فانکشنال ترینینگ چیست
در فانکشنال ترینینگ تمرکز بر الگوهای حرکتی است.

فواید فانکشنال ترینینگ

پیش گیری از آسیب

تمرینات فانکشنال قدرت و استقامت را بسیار بهبود می‌بخشد و باعث می‌شود که مفاصل شما بهتر محافظت شوند و عضلات در برابر آسیب‌های شایع مانند کشیدگی مقاومت بیشتری داشته باشند.

ماهیت متعادل و منطقی این روش به شما اطمینان می‌بخشد که کاهش خطر ایجاد جراحت و تنش روی بدن شما از تمرینات سنتی بسیار کمتر است. هنگام تمرین، فقط عضلات نیستند که تقویت می‌شوند، بلکه لیگامان‌ها و تاندون‌های اطراف نیز تقویت خواهند شد.

تقویت و بهبود حس عمقی

حس عمقی که در زبان انگلیسی Proprioception‎ نامیده می‌شود، حسی است که بوسیله آن فرد حرکت و موقعیت اعضای بدن خود را درک می‌کند. حس عمقی برخی اوقات حس ششم هم نامیده می‌شود.

تامین کننده این حس نورون‌های مخصوصی هستند که در عضلات، تاندون‌ها و مفاصل جای دارند. دستگاه عصبی، حس عمقی را با سایر حواس از جمله بینایی و حس تعادل یکپارچه می‌کند تا به فرد دیدی کلی در مورد موقعیت بدنی، حرکت و شتاب بدهد.

یک اصطلاح مناسب که در تمرینات فانکشنال جایگاه ویژه‌ای دارد، ادراک حس عمقی است که به بیانی ساده برابر است با توانایی مغز در جمع آوری اطلاعات از محیط پیرامون تا بتواند یک نقشه حسی از محیط و بدن بسازد.

این اطلاعات خوراک سیستم عصبی برای داشتن تصویری از خارج بدن است، اینکه چه اتفاقی در ارتباط با بدن در حال رخ دادن است و پیش بینی اینکه حرکت بعدی چه می‌تواند باشد.

کاهش ادراک حس عمقی باعث بروز وضعیت‌های غیرطبیعی و کاهش پاسخ‌های رفلکسی می‌شود، برای همین احتمال آسیب را به خصوص حین فعالیت‌های ورزشی یا فعالیت‌های روزمره افزایش دهد.

اما افزایش و تقویت ادراک حس عمقی موجب اطلاع فرد از وضعیت حرکت مفصل می‌شود و در نهایت به انقباض‌های عضلانی به منظور حرکت و پایداری مفاصل سرعت می‌بخشد.

روش تمرینی فانکشنال Proprioceptive Feedback بیشتری را به نسبت تمرینات پروش اندام به دنبال دارد و باعث افزایش و بهبود ادراک حس عمقی می‌شود.

افزایش راندمان ورزشی

در روش تمرینی فانکشنال، اصول طراحی تمرین به نحوی است که تنوع حرکتی و زمان اجرای تمرین نسبت به مقدار انرژی مصرف شده ورزشکار یک رشته‌ی خاص راندمان بیشتری داشته باشد.

فانکشنال برای آماده سازی یک ورزشکار برای عملکرد مطلوب در یک ورزش خاص طراحی شده است. این روش با آموزش‌های معمولی و شخصی بسیار متفاوت است و به جای بهبود آمادگی جسمانی عمومی، عملکرد ورزشی یک ورزشکار را ارتقا می‌دهد.

برای مثال تمرین با دستگاه، روشی محبوب برای افزایش حجم و قدرت است، اما این دستگاه‌ها (مانند دستگاه هاگ پا) اغلب بر روی یک ناحیه از بدن تمرکز کرده و بر خلاف تمرینات فانکشنال فعالیت واقعی بدن را شبیه سازی نمی‌کند.

Functional Training بر یکپارچگی تمرکز دارد، نه فقط تمرکز بر یک قسمت از بدن یا یک عضله‌ی خاص، این تمرینات شامل تداوم حرکت می‌شوند یعنی این تمرین‌ها تمامی سیستم‌هایی را درگیر می‌کنند که برای انجام یک فعالیت با هم همکاری دارند.

برای مثال اگر تمایل دارید به دو چرخه سواری قوی‌تر تبدیل شوید نباید تنها بر روی عضلات چهار سر خود کار کنید، عضلات چهار سر ران تنها یک مورد از کل سیستمی هستند که برای پدال زدن به کار گرفته می‌شود.

فانکشنال ترینینگ چیست
فانکشنال ترینینگ قصد دارد عملکرد فیزیکی و حرکات طبیعی را که در زندگی روزمره ما رخ می دهد سهل و آسان کند.

بهبود الگوهای حرکتی

امروزه همچنان فرهنگ تناسب اندام به شدت تحت تأثیر عصر طلایی بدن سازی قرار دارد. به همین دلیل است که اکثر سالن‌های ورزشی مملو از دستگا‌های بدنسازی هستند. مشکل دستگا‌ه این است که طوری طراحی شده تا فقط عضلات شما را هدف قرار دهد.

اما تمرکز تمرینات فانکشنال بر الگوهای حرکتی و هدفمند است. در این روش شما از الگوهای حرکتی بنیادی مانند: pushing, pulling hinging, squatting, rotating بهره می‌برید.

در طی یک جلسه تمرین فانکشنال شما از ترکیب بهترین حرکات بنیادی بوسیله دمبل، بتل روپ، کتل بل یا سایر تجهیزات ورزشی استفاده کنید، اما این روش تمرنی بسیار متفاوت‌تر از یک برنامه بدنسازی یا پرورش اندام سنتی است.

تمرینات فانکشنال عملکرد حرکتی را بسیار بهبود می‌بخشد و به شما کمک می‌کنند تا بتوانید اهداف تناسب اندام خود را با اطمینان افزایش دهید. صرف نظر از توانایی‌هایتان، روش فانکشنال باید بخشی از روال تمرینات شما باشد.


اگر به دنبال مربی فانکشنال هستید، خوشحال می‌شوم در کلاس‌های من شرکت کنید. من حسن موسوی هستم و دارای مدرک بین المللی مربیگری فانکشنال و تی آر ایکس از موسسه اصلی این رشته می‌باشم.

دوره آنلاین تمرینات فانکشنال

تفاوت کراس فیت و فانکشنال ترینینگ

در حالی که بسیاری از ما برای کاهش وزن، عضله سازی و یا رسیدن به سطح مطلوبی از تناسب اندام تلاش می‌کنیم، فانکشنال ترینینگ قصد دارد عملکرد فیزیکی و حرکات طبیعی را که در طول زندگی روزمره ما رخ می دهد سهل و آسان کند و باعث بهبود کیفیت زندگی ما شود.

برای مثال این سبک تمرین به سادگی به شما انرژی کافی برای بازی طولانی تر با فرزندانتان را می‌دهد از اهداف اصلی تمرینات عملکردی یا همان فانکشنال ترینینگ تأمین قدرت کافی، افزایش تعادل و… بوسیله تنوع الگوهای حرکتی خاص است.

اما کراس فیت بسیار رقابتی و طاقت فرسا است، چراکه CrossFit قصد دارد بدن شما را برای هر چالشی که ممکن است برای شما ایجاد شود آماده کند. تمرینات کراس فیت با آیتم‌های زمان بندی شده برای برای رقابت ورزشکاران با یکدیگر طراحی شده است.

در عین حال انجام تمرینات کراس فیت معمولاً به تجهیزات مختلف و متععدی نیاز دارد. به همین دلیل، این چیزی نیست که به راحتی قابل انجام و تکرار باشد.

همچنین اگر مستعد آسیب دیدگی هستید و یا در استفاده از تجهیزات خاص بی تجربه هستید، تمرینات فانکشنال برای شما بهتر از CrossFit است. همچنین به دلیل ساختار غیر رقابتی این تمرینات بعید است با فشار بیش از حد به خود آسیب برسانید.

اما تمرینات کراس فیت بسیار طاقت فرسا است. این روش ترکیبی است از تمریناتی که با شدت بالا انجام می شود و به دلیل سبک‌های مختلف و تکنیک‌های پیچیده، می‌تواند منجر به آسیب دیدگی شود.

سوالات متداول درباره فانکشنال

هر جلسه تمرین فانکشنال چند دقیقه است؟

طبق متد‌های بین المللی هر جلسه تمرین فانکشنال حدودا چهل و پنج دقیقه است.

تفاوت فانکشنال با کراس فیت چیست؟

فانکشنال ترینینگ و کراس فیت شباهت فراوانی دارند. فانکشنال قصد دارد با آموزش الگوهای حرکتی خاص عملکرد فیزیکی و حرکات طبیعی را که در طول زندگی روزمره‌ی ما رخ می دهد شبیه‌سازی و آسان کند. اما کراس فیت تمرینی رقابتی و
طاقت فرسا و با شدت بالاست که با آیتم‌های زمان بندی شده برای رقابت ورزشکاران با یکدیگر طراحی شده است.

هفت حرکت بنیادی فانکشنال چیست؟

هفت الگوی حرکتی Squat, lunge, push, pull, hinge, twist, walk بنیان تمرینات فانکشنال را می‌سازند.

هرجا هستی میتونی در کلاس آنلاین ورزشی شرکت کنی
اشتراک در خبرنامه ایمیلی
برای پیگیری مقالات تازه منتشر شده، اخبار جدید، کلاس‌های جدید و... در خبرنامه عضو شوید

پادکست زیتمه دغدغه‌ی زیستی سالم و حالی خوب را دارد. در پادکست زیتمه که به میزبانی حسن موسوی تهیه و تولید می‌شود. درباره زندگی، سلامتی و ورزش با افراد مختلف گفتگو می‌شود.

Summary
Article Name
فانکشنال ترینینگ چیست؟
Description
فانکشنال ترینینگ یا تمرینات فانکشنال به ارتقا و بهبود تعادل، استقامت عضلانی و توان بالای قلبی و عروقی کمک شایانی می‌کند.
Author
Publisher Name
https://hassanmousavi.ir
Publisher Logo

61 دیدگاه دربارهٔ «فانکشنال ترینینگ چیست»

  1. من سابقه ورزشی دارم تی ار ایکس فیتنس بدنسازی کیک بوکسم کار کردم در حدود ۱۵ سال تمرین دوست دارم مدرک مربی گری بگیرم فانکشنال در چه مدت زمان میتونم بگیرم ثبت نام کلاس و شهریه لطفا میگید

   1. سلام وقت بخیر
    بسیار عالی، بستگی به دوره‌ای که در آن شرکت می‌کنید داره، من در ایران دوره ندیدم. اما فکر می‌کنم الان چند مرکز معتبر دوره‌های مربیگری فانکشنال برگزار می‌کنند.
    پیگیری کنید و در دوره‌ها شرکت کنید.
    من فعلا برای خانم‌ها کلاسی ندارم.

    شاد و تندرست باشید.

  1. سلام، سوال خوبی کردید که من در مطلب به این موضوع اشاره نکردم، طبق متد بین المللی هر جلسه چهل و پنج دقیقه است.

   1. سلام ببخشید من هیچ تجربه ی ورزشی ندارم و میخوام سریع بدنم فرم بگیره و سفت شه میتونم تی آر ایکس ثبت نام کنم؟یا بهم فشار میاد؟

    1. سلام وقت بخیر
     به احتمال زیاد بهتون فشار میاد، بهترین کار این هست که با پیلاتس شروع کنید یا اگر قصد دارید حتما با تی آر ایکس شروع کنید، به مدت یک ماه فقط تمرینات پایه و ساده را انجام دهید تا به توانایی نسبی برسید…

     شاد و تندرست باشید

 1. سلام.من ۸ماه منظم پیلاتس کارکردم.ایا الان میتونم فانکشنال کارکنم یاابتدابایدتی ارایکس کارکنم

 2. سلام
  پروتکل تمرینی برای تمرینات عملکردی غالبا چند هفته است؟ و اینکه شامل چند حرکت باشد؟

  1. باعرض سلام وتشكربابت مطالب كه گذاشته ايدخوب راهنمايي ميفرماييدازمبتدي تاحرفه اي كه به افرادمختلف آسيب نرسد پيلاتس، كراس فيت ، تي آرايكس ، فانكشال برحسب نوع آمادگي كه افرادمختلف دارنديااصلاتا حالاسابقه ورزشي نداشته اند

  1. سلام، با مراعات خاص و پرهیز از بعضی حرکات مثل پرش‌ها و پرتاپ‌ها، بله می‌تونید انجام بدید.

 3. سلام خسته نباشید
  اگر باشگاهی رشته فاینکشنال ترینینگ نداشت چه رشته ایی نزدیک با فاینکشنال می باشد

  1. رشته‌ای که شبیه به تمرینات فانکشنال باشه، اگر سخت نگیریم و کمی اغماض کنیم، میتونیم رشته کراسفیت مثال بزنیم.

  1. سلام وقت بخیر، متاسفانه من هنوز کتاب یا مقاله‌ی معتبری به فارسی پیدا نکردم. حتی در ایران مرکز معتبر یا مرکزی که به خوبی این سیستم را آموزش بدهند، هنوز ایجاد نشده…

   1. برای دوست عزیزی که پرسیدن چطوری میشه مربیگری فانکشنال بگیرن توی ایران به این اسم ندیدم من مربی فیتنس هستم تمرینات فانکشنال جزو تخصص این رشته قرار داره میتونن از این طریق وارد شن

  1. سلام وقت بخیر
   بله، به دلیل تنوع حرکات و فعالیت در بازه هوازی و غیرهوازی بسیار در کاهش توده چربی موثر است.

  1. سلام وقت بخیر
   نه! محدودیت خاصی نداره. فقط اگر مشکلی در ستون مهره‌ها یا مفاصل دارید، حتما با پزشک مشورت کنید.

   شاد و تندرست باشید.

 4. سلام
  من از کمردرد خفیف رنج میبرم و فکر کنم به خاطر وزن بالا و حرکاتی که در ورزش CX-TRX داشتم نشات میگیره میتونم فانکشنال رو زیر نظر مربی انجام بدم یا مضر هست ؟

  1. سلام وقت بخیر
   احتمال اینکه در همین تمرینات آسیب دیده باشید بالااست.
   خودتون باید نسبت به شدت و محل درد تصمیم بگیرید.
   من اگر جای شما باشم مدتی پیلاتس تمرین می‌کنم
   تا عضلات میانی بدن تقویت شود. بعد میرم سراغ فانکشنال

   شاد و تندرست باشید.

   1. سلام ببخشید دقیقا خود واژه فانکشنال به چه معنی هست؟و اینکه در کنار هر ورزش دیگه ای ک میاد منظور چیه؟مثلا میگن تی از ایکس فانکشنال هست!

    1. سلام وقت بخیر
     به معنی عملکرد، که در فارسی میتونیم بگیم تمرینات عملکردی
     و الزامی نیست که ترجمه بشه!
     اصولا نباید در کنار هم بیاد.
     یک Suspension Training داریم که همون TRXهست
     و یک functional training که تمرینات عملکردی …

    2. سلام‌خسته نباشید
     من حدود۴ساله Trx کار میکنم و کمی هم به تمرینات فانکشنال مسلطم میخواستم بدونم برای گرفتن مدرک مربی گری بین المللی به کجا باید مراجعه کنم و چه دوره هایی رو بگذرونم.
     ممنون

     1. سلام ممنونم
      وقت بخیر
      بهترین و مطمئن‌ترین راه، مراجعه به موسسه اصلی هست.
      هم در دوبی و هم در استانبول نمایندگی دارند.
      ایمیل بزنید راهنمایی می‌کنند.
      نشانی موسسه اصلی https://www.trxtraining.com

 5. سلام وقتتون بخیر و خوشی بنده کارشناس تربیت بدنی و مربی جامپینگ فیتنس هستم و در کلاسام ۲۰ دقیقه حرکات فانکشنال رو برای شاگردام میزارم. خواستم بدونم من با ندرک مربیگری آمادگی جسمانیم میتونم در باشگاه کلاس فانکشنال برگزار کنم یا نه حتما باید برم دوره ببینم… چون خودم بلد هستم نمیدونم نیاز به مدرکش هست یا نه.

  1. سلام وقت بخیر

   از نظر قانونی امکانش نیست، ممکنه دچار مشکل بشید.
   اما بین تمریناتتون میتونید فانکشنال هم تمرین بدید.
   من اگر چای شما بودم حتما اقدام می‌کردم برای مدرک

   شاد و تندرست باشید.

 6. سلام وقتتون بخیر ،ببخشید ی سوالی داشتم من وقتی جنب و جوش دارم وقتی حتی طناب ساده میزنم سرم درد میکنه میخواستم بدونم دلیلش چیه

  1. سلام وقت بخیر
   میتونه دلایل متعددی داشته باشه، کاهش قند یا مشکلات معده و روده
   من در این زمینه متخصص نیستم. باید با پزشک مشورت کنید.

   شاد و تدرست باشید.

 7. عرض ادب و خسته نباشید
  همسر بنده هفته ای ۴ ساعت فوتبال بازی میکنن.التهاب روده هم دارن و یک مقدار ضعیف شدن.
  شما چه ورزشی رو بهشون پیشنهاد میکنین؟ میخوام یک مقدار حجم بیارن و سرحال هم باشن.
  بدنسازی هم کلا دوست ندارن
  ممنونم

  1. سلام وقت شما بخیر
   باتوجه به اینکه فوتبال بازی می‌کنند و فوتبال هم کم ایجاد آسیب نمی‌کنه!
   تمرینات پیلاتس برای ریکاوری بسیار تاثیرگذار هست.
   تمرینات فانکشنال هم خوبه، به شرطی که مربی و باشگاه خوب پیدا کنید.

   شاد و تندرست باشید.

 8. سلام من ورزش فوتبال و فوتسال کار میکنم و زیاد مصدوم میشم از ناحیه کشاله و همسترینگ گه گداری زانو برا تقویت بدن برای اینکه کمتر مصدوم شم و بدنم مقاوم باشه کدوم از این ورزش ها رو‌پسشنهاد میکنین

  1. سلام وقت بخیر
   پیشنهادم اولم تمرینات پیلاتس هست و بعد از اون، تمرینات فانکشنال
   بخش قابل توجه شرکت کنندگان کلاس‌های من افرادی هستند که در فوتبال آسیب دیدند و
   از تاثیر تمرینات بسیار راضی هستند.

 9. سلام ،من ۴۰ کیلو اضافه وزن دارم و یک ساله که بدنسازی کار میکنم اما فقط توی سایز تغییر کردم و تنها ۴ کیلو وزنم کم شده . برای لاغری شما تمرینات فانکشنال رو پیشنهاد میدید یا بدنسازی رو ادامه بدم؟ممنون

  1. سلام
   باید فوکوس میکردید روی تمرینات هوازی
   بله تمرینات فانکشنال پیشنهاد میکنم، زودتر به نتیجه میرسید

   موفق باشید

 10. سلام و وقت شما بخیر
  میخواستم بدونم برای چربی سوزی و فرم دهی به عضلات و عضله سازی کدوم یکی از رشته های پیلاتس، trx ویا فانکشنال مناسب تره

  1. سلام وقت بخیر

   سوالتون خیلی کلی هست، با توجه به سوال شما باید بگم
   فانکشنال بهتر هست.

   شاد و تندست باشید

 11. باسلام. من بیماری ام اس دارم . مشکل خاصی ندارم فقط توان و قدرت کلی بدنم کم هست. ایا ورزش فانکشنال را میتوانم شروع کنم،؟

  1. سلام
   اگر پزشک شما را از ورزش منع نکرده، بله چراکه نه؟
   خیلی هم عالی و تاثیرگذار هست

   موفق باشید

 12. سلام از طریق این ورزش میشه انعطاف هم بالا بره؟ مثلا پاها رو ۱۸۰ باز کرد و روی دشتها ایستاد و اینا؟

 13. سلام.. من هرچی بررسی میکنم نمیتونم فرق فانکشنال رو با کراس فیت بفهمم… توی همه مقاله هاشونم هردو رو نوشتن که متکی بر وزن بدنه و سرعتی و قدرتی و استقامتیه… و واقعا گیر کردم کدوم رو شروع کنم… و تازگی با کلیستنیکس هم اشنا شدم ک اونم باز شباهتش زیاده… اگه ممکنه این سه رو باهم مقایسه کنید با تشکر…

 14. سلام
  شما تمرینات فانکشنال خاصی برای بچه های ۱۰ ساله دارید که دارند یه رشته ورزشی به صورت جدی مثل فوتبال رو ادامه میدهند؟؟
  البته میدونم که بسته به شرایط فیزیکی داره تا با توجه به اون تمرینات طراحی بشه

 15. سلام شما میتونید وارد کانال تهران مربی بشید،یا اینیستاش رو دنبال کنید…در حال حاضر دوره های فانکشنال داره برگزار میشه

 16. برا گرفتن مدرک بین المللی فانکشنال آیا ترکیه موسسه داره.شما بالا در جواب دوست عزیزی آدرس تی ار ایکس دادی.و اینکه در دوره مربیگری فانکشنال تراپی و قهرمانی هر دو با هم هم اموزش داده میشه یا نه.تو دوره مربیگری فانکشنال آیا طراحی تمرینات هم تدریس میشه یا باید جداگانه بریم دوره طراحی تمرین فانکشنال

  1. سلام وقت بخیر
   بله در استانبول نمایندگی داره
   دوره‌های متفاوتی داره، برای هر موضوعی که گفتید باید در دوره‌ی جدا شرکت کنید.

 17. برای تناسب اندام و سلامتی بدن ، پیلاتس مناسب تر است یا فانکشنال؟
  ضمنا ورزش فانکشنال چه لوازمی برای ورزشکار نیاز دارد که تهیه شود؟

  1. سلام وقت بخیر
   هر دو میتونن مناسب باشن
   بستگی به هدف شما داره
   تاکید پیلاتس بر تقویت عضلات میانی
   تنظیم شیوه تنفس
   افزایش انعطاف پذیری و… هست
   و در تمرینات فانکشنال افزایش قدرت، انعطاف، چابکی و…
   با استفاده از الگوهای حرکتی متنوع

   در تمرینات فانکشنال میشه از لوازم زیادی استفاده کرد
   اما بهتره این نوع تمرینات رو در باشگاه انجام بدید، که لوازم مهیا باشه…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *