تی‌ آر‌ ایکس چیست

تی‌ آر‌ ایکس چیست و چطور محبوب شده؟ تمرینات تی‌ آر‌ ایکس یا به عبارت صحیح‌تر تمرینات تعلیقی، شیوه‌ی جدیدی از دسته تمرینات اسلینگ هستند که با تغییر زاویه بدن و یا با اضافه کردن تجهیزات دیگر می‌توان سطح و شدت این تمرینات را از آسان به سخت تغییر داد.

تمرینات معلق TRX شیوه‌ی جدیدی از تمرینات اسلینگ و نمونه‌ای از تمرینات مقاومتی بر روی سطوح ناپایدارند که تمرین با استفاده از مقاومت وزن بدن در مقابل نیروی جاذبه با تنوعی از حرکات ترکیبی، چند صفحه‌ای Multi planar و چند مفصلی Multi joint را شامل می‌شوند.

در طی این تمرینات، بدن ورزشکار به وسیله دسته یا رکاب‌هایی که در انتهای بند تعلیق قرار دارند و به نقطه‌ای در بالای سر بر روی دیوار یا سقف محکم شده‌اند، حمایت می‌شوند.

وقتی ورزشکار پاها یا دست‌ها را در دسته یا رکاب‌ قرار دهد و شروع به انجام تمرین کند با استفاده از وزن بدن و با تغییر زاویه طناب و حرکت دادن بدن، عضلات درگیر حرکت‌های کششی، تعادلی و قدرتی می‌شوند.

سیستم ورزشی تی‌ آر‌ ایکس با استفاده از تجربیات نظامی، تحقیقات علمی و آکادمیک ایجاد شده و همچنان با تجربه هزاران نفر از مربیان و کارشناسان ورزشی در حال ارتقا و به روز رسانی است.

این روش خارق العاده و ساده می‌تواند به هر کسی اجازه دهد تا به هدف مورد نظر خود برسد، اعم از کاهش وزن، افزایش قدرت عضلانی یا انعطاف پذیری بیشتر و… در این مطلب من همه چیز درباره ورزش تی آر ایکس را بیان می‌کنم.

تی‌ آر‌ ایکس چیست
تمرینات تی آر ایکس شیوه‌ی جدیدی از دسته تمرینات اسلینگ هستند.

تی آر ایکس مخفف چیست

تمرینات تی‌ آر‌ ایکس نمونه‌ای از تمرینات عملکردی بر روی سطوح ناپایدارند که تحت شرایط داینامیک و با استفاده از بندهای تعلیقی آویزان شده انجام می‌شوند.

واژه TRX مخفف Total Body Resistance Exercise به معنی تمرینات مقاومتی برای کل بدن است و تمرینی با شدت بالا است که برای همه‌ افراد مناسب نیست.

شما باید از سطح آمادگی جسمانی خوبی برخوردار باشید تا ساده‌ترین تمرینات TRX را بدون آسیب انجام دهید.

حسن موسوی
تی‌ آر‌ ایکس چیست
رندی هتریک ابداع کننده روش تمرینی تی آر ایکس است.

ابداع کننده روش تمرینی تی آر ایکس

این روش توسط یکی از سربازهای نیروی دریایی آمریکا به نام رندی هتریک ابداع شد تا همرزمان خود را در مناطق مختلف و دور افتاده جهان با ساده‌ترین روش همیشه آماده نگه‌ دارد.

سال ۱۹۹۷ رندی هتریک درحالی که در جنوب شرقی آسیا مستقر بود، اولین نسخه‌ از محصولی که الان با نام طناب تی آر ایکس شناخته می‌شود را با کمربند جوجیتسو و بند چتربازی طراحی کرد.

در سال ۲۰۰۱ پس از ۱۴ سال حضور در یگان ویژه نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا یا Navy SEALS ترک خدمت کرد و در دانشگاه استنفورد حضور یافت و در آنجا مدرک MBA را کسب کرد.

او به طور منظم به سالن‌های ورزشی مختلف مراجعه می‌کرد، به این امید که بتواند با جلب توجه ورزشکاران و مربیان نمونه اولیه دستگاه و روش تمرینی خود را به آن‌ها معرفی کند.

هتریک موفق شد سیستم TRX ابداعی خود را در باشگاه تناسب اندام Krav Maga در سانفرانسیسکو با ۳۵۰،۰۰۰ دلار آمریکا و با سرمایه گذاری خصوصی تأسیس کند.

فواید تی‌ آر‌ ایکس چیست

ورزش تی آر ایکس برای چی خوبه؟ دراین روش به جای دستگاه یا دمبل از وزن خودتان برای رسیدن به تناسب اندام بهره می‌برید. این روش برای کسانی که ورزش‌های مقاومتی و قدرتی انجام می‌دهند بسیار عالی است.

این تمرینات، ترکیبی از حرکات بی نظیری هستند که به منظور توسعه قدرت، استقامت، هماهنگی عصبی-عضلانی، انعطاف‌پذیری و ثبات مرکزی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تمرینات تعلیقی را می‌توان در اکثر برنامه‌های توانبخشی، کار درمانی، ورزش درمانی، تناسب اندام، بدنسازی و نظامی به کار برد.

هنگام تمرین TRX بدن به عنوان یک سیستم هماهنگ و یکپارچه به کار گرفته می‌شود و هماهنگی عصبی-عضلانی یکی از اجزای کلیدی این روش تمرینی به شمار می‌رود.

این تمرینات نیازمند یک حس از تعادل، برای ایجاد ثبات بدن بر روی یک سطح ناپایدار هستند؛ در نتیجه می‌توانند هماهنگی و فعالسازی دوطرفه سیستم عصبی-عضلانی را بهبود بخشند.

در یک مطالعه با بررسی اثر تمرینات تی‌ آر‌ ایکس بر روی یازده فرد سالمند با میانگین سنی ۶۶ سال نشان داد که این تمرینات استقامت، قدرت، تعادل و الگوی راه رفتن را در افراد سالمند بهبود می‌بخشد.

این تمرینات با بهره‌گیری از چهار اصل کلیدی اجرای تمرین در پوزیشن‌های مختلف، اجرای تمرینات یکپارچه چند مفصلی، اجرای تمرینات سه بعدی(تمرین در هر سه سطح حرکتی ساجیتال، فرونتال و هوریزنتال به طور همزمان) و به کارگیری بهینه عضلات ناحیه مرکزی بدن تحولی بزرگ در دنیای بدنسازی و تمرینات عملکردی ایجاد کرده است.

در حالی که تمرینات مقاومتی سنتی با استفاده از ماشین‌های بدنسازی که در مطالعات قبل مورد استفاده قرار گرفته‌اند، هیچیک از این ویژگی‌ها را ندارند.

انجام تمرینات TRX قدرت و تعادل را به شکل واحد و پویایی با هم تلفیق و سیستم عصبی را به چالش می‌کشد و از این طریق مزایای تمرینات مقاومتی وابسته به وزن را به حداکثر خود و در سریعترین زمان ممکن می‌رساند.

بنابراین اگر می‌خواهید قدرتمند شوید، توده چربی از دست بدهید، استقامت یا انعطاف پذیری را افزایش دهید TRX Suspension Training یا سیستم تمرینات تعلیقی می‌تواند در این راه به شما کمک کند.

تی‌ آر‌ ایکس چیست
تی آر ایکس از گرانش و وزن بدن شما برای ایجاد قدرت، تعادل، هماهنگی و انعطاف پذیری استفاده می‌کند.

تمرین به سبک کماندوهای ارتش

تمرین به سبک کماندوها به‌خاطر سرعت و شدتی که دارد باعث می‌شود تا نسبت به تمرینات دیگر زودتر به نتیجه برسید. با انجام برنامه‌ی تمرینی به سبک کماندوها، شاهد چربی‌سوزی و عضله‌سازی بیشتری خواهید بود.

یکی از فواید خاص تی آر ایکس، امکان انجام آنها در هرجایی که فکر کنید است. TRX شامل حرکات متنوعی با وزن بدن مثل شنا و پلانک است که تمام عضلات بدنتان را درگیر خواهد کرد.

تنوع الگوی حرکتی که می‌توانید با TRX انجام دهید آن را به یکی از بهترین تمرینات تناسب اندام در جهان تبدیل کرده است.

حسن موسوی

این گونه تمرینات که امروزه توسط نیروهای نظامی در ارتش‌های سراسر دنیا انجام می شوند، متشکل از دو فاکتور مهم وزن و نیروی جاذبه است.

طناب‌های محکم و قابل‌ تنظیم، شبیه چتر نجات ارتشی‌ها، اصل و پایه‌ی تمرینات تی‌ آر‌ ایکس هستند. اگر دوست دارید بدن‌تان را مثل جنگاوران قوی کنید، حتما ورزش تی‌ آر‌ ایکس را امتحان کنید!

همچنین کسانی که تمریناتی از جنس پیلاتس یا یوگای قدرتی را می‌پسندند با تی آر ایکس هم ارتباط برقرار می‌کنند، چرا که می‌توان اغلب حرکات این رشته‌ها را در تی‌آر‌ایکس هم انجام داد.

تمرینات trx برای رزمی‌کاران، دوچرخه سواران، دونده‌ها و… هم عالی است، حتی بی‌میل‌ترین ورزشکاران پرورش اندام هم معمولا به تی‌ آر‌ ایکس روی می‌آورند، چون برای افزایش استقامت و انعطاف بسیار مؤثر است.

تی‌ آر‌ ایکس چیست
تمرینات تی آر ایکس برای رزمی‌کاران، دوچرخه سواران، دونده‌ها و… هم عالی است.

دیگر فواید تی‌ آر‌ ایکس چیست

 • تمرینی سریع، مؤثر و پرهیجان
 • ساخت عضلات مرکزی قوی
 • افزایش استقامت عضلات
 • مناسب ورزشکاران حرفه ای و مبتدیان
 • قابلیت تمرین در سالن، خانه یا فضای باز

تی ار ایکس برای چه افرادی مناسب است

با تی‌ آر‌ ایکس قدرت و انعطاف‌تان را افزایش می‌دهید و می‌توانید آن را با توجه به سطح آمادگی‌تان تطبیق دهید، اما این رشته ورزشی برای همه افراد مناسب نیست.

اگر تازه‌کار هستید و مدتی است که تمرین تناسب اندامی که عضلات میانی بدنتان را تحت فشار قرار نداده انجام نداده‌اید، حتما به دنبال تمرین‌های سبک‌تر از تی‌ آر‌ ایکس باشید.

برای اینکه بتوانید ساده‌ترین حرکات تی‌ آر‌ ایکس را بدون آسیب انجام دهید باید آمادگی جسمانی، تناسب اندام و هماهنگی اجزای بدن‌تان در سطح قابل قبولی باشد.

با اینکه تمرین تی آر ایکس برای همه مناسب نیست. اما می‌توان تمرین‌ها را به‌گونه‌ای طراحی کرد که برای مبتدی‌ها هم مناسب باشد، اما توجه کنید برای شروع حتما باید مربی کاربد و حرفه‌ای داشته باشید تا تمرین‌های مناسب‌ را به شما آموزش دهد.

تی‌ آر‌ ایکس چیست
کریستوفر کتسبی «کیت» هَرینگتون هنرپیشه اهل بریتانیا که از سال ۲۰۱۱ و با بازی در نقش جان اسنو در سریال بازی تاج و تخت به شهرت فراوانی دست پیدا کرد، در حال انجام تمرینات تی آر ایکس…

مضرات تی‌ آر‌ ایکس چیست

عوارض تی آر ایکس اغلب از عدم اجرای صحیح حرکات ایجاد می‌شود. این ما هستیم که با عدم شناخت از پیش نیازهای یک رشته ورزشی به خودمان آسیب وارد می‌کنیم. اگر قبل از شروع به تمرین اطلاعات کاملی ازسطح تمرین کسب کنیم هرگز دچار آسیب نخواهیم شد.

متاسفانه از جمله مواردی که درباره تمرینات تی آر ایکس عنوان نمی‌شود مضرات و صدمات بالای این روش است! تمرینات TRX نیاز به آمادگی و قدرت بسیار بالا دارد.، خصوصا در هسته مرکزی بدن که شامل کمر،ستون فقرات و شکم است.

به عنوان یک مربی توصیه می‌کنم کسانی که عارضه‌ای در ستون مهره‌ها دارند، دچار زانو درد، دیسک کمر، دیسک گردن، التهاب مفاصل و موارد مشابه هستند به هیچ عنوان این ورزش را انجام ندهند.

موسسه اصلی تی آر ایکس هم توصیه کرده که این تمرینات برای ورزشکاران و افرادی که به طور مرتب هسته ‌مرکزی بدن خود را تقویت می‌کنند بسیار تاثیرگذار است. اما افرادی که سابقه ورزشی ندارند یا از عضلات میان‌تنه قوی برخوردار نیستند، باید با احتیاط و مشاوره این تمرینات را شروع کنند.

نکته‌ای که لازم میدانم به آن اشاره کنم این است که بسیاری از افراد با دیدن فیلم‌های آموزشی و بعضا تبلیغاتی خارجی باوری برایشان ایجاد می‌شود که هر فرد مبتدی با هر توان فیزیکی قادر به انجام آن تمرینات با آن شدت بالا هست، در صورتی که این باور بسیار اشتباه است و همین کار منجر به آسیب‌های شدیدی در فرد می‌شود.

تمرینات تی‌ آر‌ ایکس نیاز به آمادگی و قدرت بسیار بالا دارد.

تی آر ایکس بهتر است یا بدنسازی

تمرکز تمرینات بدنسازی بر هایپرتروفی و حجیم کردن عضلات است. در این روش، عضلات بزرگ و حرکت دهنده اصلی بکار گرفته و تقویت می‌شوند. به همین دلیل افرادی که خواهان اندامی درشت و عضلانی هستند، از بدنسازی نتیجه‌ی بهتری خواهند گرفت.

اما هدف تمرینات تی آر ایکس، افزایش استقامت، قدرت، چابکی، تعادل و سایر آیتم‌های آمادگی جسمانی به صورت همزمان است. به همین خاطردر این شیوه‌ی تمرینی تمام عضلات اندام‌های مختلف بکار گرفته می شوند.

در نهایت به نظر می‌رسد استفاده ترکیبی از این دو روش می تواند بهترین گزینه برای پرورش اندام کارها باشد. زیرا در عین افزایش حجم عضلانی می‌توانند با انجام تمرینات تی‌آر‌ایکس انعطاف، تعادل و چابکی را هم تقویت کنند.

فرق پیلاتس و تی‌ آر‌ ایکس چیست

پیلاتس روش تمرینی است که بر افزایش قدرت عضلات مرکزی بدن تاکید دارد. تمرکز پیلاتس بر اصلاح ساختار بدن، افزایش تعادل و انعطاف پذیری است. این فرم نوین از ورزش توسط جوزف پیلاتس در آلمان ابداع شد، جوزف پیلاتس در ابتدا این روش تمرینی را به نام کنترولوژی «Contrology» نامگذاری کرد.

پیلاتس روش تمرینی کاملی است که می‌تواند برای همه رشته‌های ورزشی مکمل بسیار مفیدی باشد. به نظر من مانند دستور زبان برای یک زبان است، مجموعه‌ای از قوانین و ساختارها که باعث شناخت و درک کاملی نسبت به جسم شده تا مفهوم بیشتری از حرکات و رفتارهای بدنی پیدا کنیم.

از فواید پیلاتس این است که برای حفظ سلامت ستون مهره‌ها بسیار مفید است و یکی از بهترين ورزش‌ها برای کاهش دردهای مهره‌ای است که در سال‌های اخیر مورد توجه متخصصان دنیا قرار گرفته و به طور وسیعی در حال گسترش می‌باشد.

نکته‌ای که پیلاتس را از تی آر ایکس متمایز می‌کند این است که اکثر افراد با این نوع تمرین مشکلی نخواهند داشت. حرکات ورزش پیلاتس برای افراد مبتدی و کسانی که مدتی است به طور منظم ورزش نکرده‌اند بسیار مناسب است.

اما همانطور که گفتم انجام تمرینات تی آر ایکس برای افرادی که عضلات میان تنه‌ی قوی دارند راحت‌تر است. اما افرادی که سابقه ورزشی ندارند یا از عضلات میان‌تنه قوی برخوردار نیستند، ممکن است به سختی با این تمرینات کنار بیایند یا دچار آسیب‌های جدی شوند.

هرجا هستی میتونی در کلاس آنلاین پیلاتس شرکت کنی

سوالات متداول درباره تی آر ایکس

تی آر ایکس چیست؟

در این روش با استفاده از طنابی خاص برای درگیر کردن عضلات و استفاده از وزن بدن و با تغییر زاویه طناب و حرکت دادن به بدن، عضلات درگیرِ حرکت‌های کششی، تعادلی و قدرتی می‌شوند.

تی آر ایکس را چه کسی ابداع کرد؟

رندی هتریک از یگان ویژه نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا درحالی که در جنوب شرقی آسیا مستقر بود، اولین نسخه‌ از محصولی که الان به نام طناب تی آر ایکس شناخته می‌شود را با کمربند جوجیتسو و بند چتربازی طراحی و ابداع کرد.

تی آر ایکس مخفف چیست؟

عبارت TRX مخفف total body resistance exercise و به معنی تمرینات مقاومتی برای کل بدن است. انجام تمرینات تی آر ایکس بسیار سخت است و برای همه مناسب نیست.

فواید تی آر ایکس برای بانوان چیست؟

تمرینات تی آر ایکس برای افزایش قدرت بدنی و افزایش انعطاف‌پذیری خانم‌ها بسیار مناسب است. اما بانوان عزیز باید توجه داشته باشند که اکثر تمرینات این رشته‌ بسیار سنگین است، برای همین در حین تمرین مراقبت کامل از ستون‌فقرات و مفاصل لازم و ضروری است.

معایب تی آر ایکس کدام است؟

در اصل رشته ورزشی تی آر ایکس عوارضی ندارد. اما اگر تازه‌کار هستید و مدتی است که تمرین مناسبی که عضلات میانی بدنتان را تحت فشار قرار نداده انجام نداده‌اید، حتما به دنبال تمرین‌های سبک‌تر از تی‌ آر‌ ایکس باشید. چراکه این تمرینات ساده نیستند و اگر آمادگی لازم را نداشته باشید دچار آسیب خواهید شد.

آیا TRX روش خوبی برای کاهش وزن است؟

اگر به دنبال یک ترفند سریع برای از بین بردن چربی‌های اضافی هستید، TRX می‌تواند انتخاب خوبی باشد. برخلاف تقریباً هر سیستم تمرینی دیگرتمرینات تی آر ایکس تمام بدن شما را به چالش می‌کشد و به شما در کاهش وزن و ساختن بدنی عضلانی کمک می کند.

آیا TRX برای افراد مبتدی مناسب است؟

این روش برای افراد مبتدی نیز قابل اجرا است. اما ابتدا باید یک مربی کاربلد پیدا کنید تا جزئیات را بیاموزند و حتما روی تقویت عضلات میانی بدنشان تمرکز کنند.

Summary
تی‌ آر‌ ایکس چیست
Article Name
تی‌ آر‌ ایکس چیست
Description
TRX که total body resistance exercise است به معنای تمرینات مقاومتی برای کل بدن تعریف شده و در اصل توسط یکی از سربازهای نیروی دریایی آمریکا به نام آقای رندی هتریک با دو طناب ابداع شده است.
Author
Publisher Name
https://hassanmousavi.ir
Publisher Logo

72 دیدگاه دربارهٔ «تی‌ آر‌ ایکس چیست»

  1. سلام
   دچار کمر درد بخاطر ی‌ مهره کمرم هستم
   دکتر بهم گفته ورزش های پرشی مثل والیبال برام خوب نیست
   و چون نمیشه مهره رو کاری کرد، گفتن عضلات رو تقویت کن تحقیق کردم تو نت بهترین ورزش میانی عضلات trx بود
   الان شما میگید خوب نیست
   برم یا نه بالاخره؟

   1. سلام وقت بخیر، دکتر صحیح فرمودند باید عضلات میانی را به خوبی تقویت کنید.
    trx هم یکی از روش‌های تقویت عضلات میانی بدن هست، اما برای کسانی که عضلات ورزیده دارند،
    نه برای افرادی که در ناحیه ستون مهره‌ها مسئله دارند. من طبق تجریه عرض می‌کنم که این ورزش برای افرادی که هر مشکلی در ستون مهره‌ها دارند یا افرادی که مشکلات مفصلی دارند
    اصلا مناسب نیست. درضمن شما اگر به وب سایت موسسه اصلی رجوع کنید، همین مطلب را به صورت ویژه‌ای تاکید کردند.

    شاد و تندرست باشید.

    1. سلام خسته نباشید من قبلا پیلاتس کار کردم
     قدم۱۵۷ و وزنم ۴۲ هستش
     به نظرتون الان trx مناسب برای من

     1. سلام وقت بخیر
      اگر عضلات مرکزی بدنتون قدرت کافی دارند
      چراکه نه! بله
      موفق باشید

    1. سلام
     با احتیاط در انجام حرکات
     و تقویت عضلات مرکزی بدن
     بله
     می‌تونه
     البته، نباید توقع افزایش قد آنچنانی داشت.

  2. سلام.من زانوم اسیب دیده در حین ورزش یا دویدن مشکلی پیش نمیاد برام.اما با پرش زیر زانوم.خالی میشه و.مشکل بهم.میزنه.
   ایا ورزش تیاریکس برای من.مناسب هست؟

     1. منم به مدت ۲ سال میرم TRX و کاملا راضی ام با اینک از قدم راضی هستم ولی باعث افزایش قد و تناسب اندام میشه و شمارو به وزن و اندام و قدی که میخواین میرسونه🥰

  3. سلام من ۱۸سالمه وشصت کیلو وزن دارم قدم ۱۶۵ اصلا تاحالا هیچ نوع ورزشی انجام ندادم ب شدت پهلودارم وشکم هیچ مشکلی ندارم ولی گاهی اوقات کمردردمیشم وضعف بدنی دارم تی ارایکس برای شکم پهلو وروفرم اوردن برام خوبه یان؟؟

   1. سلام
    با توجه به مواردی که گفتید، پیشنهاد میکنم
    برای شروع سراغ تی آر ایکس نرید،
    با پیلاتس یا مشابه پیلاتس شروع کنید تا آسیب نبینید.

  1. سلام وقت بخیر، بستگی به موارد متعددی دارد، اما در حالت کلی و بدون در نظر گرفتن مولفه‌های مختلف، هر جلسه تمرین فانکشنال حدود چهل و پنج دقیقه است.

 1. سلام وقت بخیر.دختر ۲۴ هستم که وزنم ۴۵ کیلو هستش آیا برای رسیدن به تناسب اندام میتونم از این ورزش شروع کنم؟ چه ورزشی رو پیشنهاد میکنید؟

  1. سلام وقت بخیر، من اگر جای شما باشم با تمرینات پیلاتس یا ایروبیک شروع می‌کنم
   شما باید با تمریناتی که شدت متوسط دارند شروع کنید و به وزن طبیعی برسید بعد سراغ تمرینات با شدت بالا مثل تی آر ایکس برید.

   شاد و تندرست باشید.

  1. سلام وقت بخیر، بستگی به قدرت بدنی داره، اگر قدرت بدنی کافی دارید و بدنتون از تمرین خسته نمیشه، هقته‌ای سه جلسه و در غیر اینصورت هفته‌ای دو جلسه

 2. سلام خسته نباشید من کمر درد و زانو درد دارم دکتر گفته اصلا تو خیلی ضعیفه به نظر شما پیلاتس بهتره یا تی ار ایکس

  1. سلام وقت بخیر، قطعا با مواردی که ذکر کردید تی ار ایکس برای شما مناسب نیست! پیشنهاد می‌کنم پیلاتس تمرین کنید
   شاد و تندرست باشید

   1. سلام من مشکل خفیف ستون فقرات دارم در خفیف کمر بنظرتون میتونم وارد این ورزش بشم چون میخوام عضلاتم قوی کنم

    1. سلام مسعود جان
     حتما تمریناتی انجام بده که عصلات شکم و کمر تقویت کنه
     اگر روی عضلات میانی تمرکز نکنی
     ممکنه مشکل خفیفی که داری، مزمن بشه!

 3. سلام دختر من۱۳شه وصافی کف پا داره خواستم ببینم تی آر ایکس براش عارضه ای نداره؟چندماهی فیتنس کارکردویه ماهی میشه تی آرایکس کار میکنه

  1. سلام وقت بخیر، نه
   بعید میدونم مشکلی ایجاد بشه، اما با توجه به سن ایشون
   مراقب شدت و نوع تمرینات باشید تا آسیبی نبینند.

   شاد و تندرست باشید.

   1. سلام خسته نباشید
    چطوری میتونیم همزمان تی آر ایکس و دمبل رو ترکیب بکنیم چطور میتونیم با هم انجام بدیم این دو رو ؟
    شخصا مبخوام دمبل رو با تی آر ایکس با هم ترکیبی کار کنم ولی زیاد اطلاعی ندهرم در این مورد اگه میشه در این مورد راهنمایی بکنید

    1. سلام، ممنون
     ساده‌ترین و راحت‌ترین کار، این هست که تمرین یک روز تقسیم بندی کنید
     مثلا در یک جلسه تمرینی بالاتنه دمبل کنید. شکم حرکات تی آر ایکس
     جلسه بعد، بالاتنه تی آر ایکس و…

 4. سلام من الان ۳ماهه بدن سازی وچربی سوزی کار کردم وزنم۶۰ وقدم۱۶۷.آیابرمtrxمیتونم اندام ایده آلی بسازم؟
  چقدزمان میبره؟
  اصلا بهترین تمرین برای داشتن آندام ایده آل کدام است؟

  1. سلام وقت بخیر
   اندام ایده آل از نظر شما چیست؟
   میخواهید وزن اضافه کنید یا در همین وزن بمانید؟
   میخواهید بدنی عضلانی داشته باشید یا …
   بهترین تمرین برای هر شخص و بدنی متفاوت است،
   باید ببینید بدن شما به چه روشی پاسخ مناسب می‌دهد!

 5. سلام،خسته نباشید
  آیا تنها با trx و رژیم غذایی میشه بدنی عضلانی داشت و یا درست کرد؟یعنی حجم عضلات را بالا ببری و چربی کم کنی ؟

 6. سلام اضافه وزن دارم قدم ۱۶۰ وزنم ۸۸
  دوسال ورزش نکردم قبل اونم سه دوره پیلاتس و دو دوره ایروبیک رفتم
  الان میخوام برای کاهش ورزش trx شروع کنم
  لطفا راهنماییم کنید

  1. سلام وقت بخیر
   باتوجه به مدتی که فعالیت بدنی نداشتید
   و عدم توانایی کامل عضلات مرکزی و عضلات نگهدارنده ستون مهره‌ها
   پیشنهاد می‌کنم قبل از شروع تی آر ایکس حتما پیلاتس تمرین کنید.
   یا هر دو را همراه با هم انجام دهید.
   یا تمرینات trx را با احتیاط کامل و مربی باحوصله و کارآزموده شروع کنید.

   شاد و تندرست باشید.

   1. سلام من هم پیلاتس رفتم هم رزمی کار کردم هم بدنسازی ولی هنوز بدن ضعیفی دارم میخام این ورزشم امتحان کنم به نظرتون اشکالی نداره .دست راستمم یکم اسیب دیده

     1. سلام من دختر ۲۴ ساله ام، قد ۱۷۰ و وزنم ۵۲، میخوام تو همین وزن بمونم فقط کمی بدنم فرم بگیره و عضلاتم تقویت شه، مقدار کمی هم شکم دارم که در درجه اول میخوام اون مقدار کم هم آب بشه. دو ماه پیلاتس کار کردم و یه ماه بدنسازی ولی یه ماهه که هیچ ورزشی انجام ندادم. (عاشق اینم که بتونم کمی سیکس پک داشته باشم 🙂 )
      به نظرشما برای شروع و رسیدن به اندام دلخواه TRX مناسب تره یا پیلاتس؟
      خودم خیلی دوست دارم TRX رو امتحان کنم ولی میترسم بدنم اماده نباشه.

     2. سلام وقت بخیر

      اگر مشکلی در ناحیه کمر ای گردن ندارید، TRX بهتره
      اما اگر فکر می‌کنید آماده نیستید و ممکنه انجام تمرینات براتون سخت باشه
      حداقل دوماه پیلاتس کارکنید بعد برید سراغ TRX

      موفق باشید

   2. سلام من ۵۴ کیلو هستم چربی بدنم کمه فقط برای قوی شدن و خوش فرم شدن تمام اندام های بدنی ام میخام این رشته رو انتخاب کنم. میخام بدونم فرم خوبی بهم میده؟

 7. سلام
  من احساس میکنم که دچار عارضه سر به جلو شدم البته اصلا درد ندارم و فقط خودم احساس میکنم که این حالت برام پیش اومده آیا trx برای تقویت عضلات گردن و رفع این عارضه مفید هست؟
  با تشکر

  1. سلام وقت بخیر
   بله بسیار محسوس تاثیرگذار و عالی است، در صورتی که
   درد و ناراحتی در این ناحیه نداشته باشید.

   شاد و تندرست باشید.

  2. سلام من خانم ۳۸ساله هستم که۲ماه بدنسازی کارکردم و پاهام لاغرشدمیخوام برمtrx کارکنم بنظرتون برای رسیدن به بدن عظلانی بافرم مناسب این کارو بکنم یانه؟ضمناقد۱۵۵وزن۵۹ کیلو اماشکم بزرگه سایز۴۰و کمی پهلو دارم و کمی زانودرد دارم

   1. سلام
    بله اشکالی نداره، منتها مراقب فشارهایی که به ستون مهره‌ها وارد میشه باشید.
    حتما تمرینات تقویت کننده عضلات میانی بدن را انجام بدید.
    برای زانو درد با احتیاط حرکت اسکات بدون وزنه انجام بدید.

    شاد و تندرست باشید

 8. سلام
  وقت بخیر
  برای اینکه لاغر بشیم چه ورزشی بهتر جواب می ده
  من پیلاتس می رم
  ولی برای لاغری تاثیری نداشته
  ممنون می شم راهنمائی بفرمائید
  تی اریکس مناسب هست ؟

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   پیشنهاد میکنم
   برای کاهش توده چربی و درعین حال حفظ یا افزایش توده عضلانی
   تمرینات پیلاتس ادامه بدید و تمرینات هوازی هم انجام بدید، مثل دویدن
   یا تمرینات ایروبیک یا زومبا
   درضمن حتما باید مراقب کالری دریافتی باشید…

 9. سلام خیلی جالبه که گفتید در صورت زانو درد به سراغ تی آر ایکس نرید.مینیسک زانوی چپ من پارگی خفیف داره و زانوی راستم هم کمی ساییدگی.از وقتی تی آر ایکس کار میکنم دیگه نه از قفل شدن زانو خبری هست و نه از درد.اتفاقا یه بار یه وقفه دوماهه در ورزش داشتم دوباره زانو دردم برگشت .ولی الان که دوباره ادامه دادم تی آر ایکس رو واقعا واقعا عالیه.کافیه به مربی تون بگید مشکلتون رو تا بعضی حرکات پرخطر برای زانو رو به شما نده

  1. سلام وقت بخیر

   بله ممکن برای بعضی افراد که دچار عارضه هستند بهبودی هم حاصل بشه
   اما برای اکثر افرادی که دچار عارضه‌های مفصلی، عضلانی و… هستند مناسب نیست!
   این نظر موسسه اصلی و ابداع کننده این رشته هست
   و در دوره‌های بین المللی معتبر این نکته را به مربیان تاکید می‌کنند.
   شانس شما خوب بوده و مربی خوبی نصیبتون شده.

   شاد و تندرست باشید

 10. سلام
  من یک‌سال هست که به طور منظم بدنسازی کار می‌کنم.
  قدم ۱.۶۰ و وزنم ۴۷.۷۰۰ هست.
  به نظر شما با ورزش تی ار ایکس می‌تونم عضلات شکمم رو کات کنم؟

  1. سلام

   درصد چربی بدنتون مهمه!
   تست بادی کامپوزیشن بگیرید، با برنامه و دقیق پیش برید
   بله، امکان پذیره

 11. سلام خسته نباشید من ۶ سال پیش مشکل کمر و گردن داشتم میگفتن دیسکه و بر اثر فشار اومدن به عصبام سالی یک بار دچار بی حسی دست و پا یعنی سوزن سوزن شدن دست و پا میشم. مچ پام مویرگاش آسیب دیده و یک ماه گچشو باز کردم به نظرتون برای لاغری میتونم ورزش trx انجام بدم؟ اگه نه برای لاغری چه ورزشی بهتره انجام بدم

  1. سلام وقت بخیر
   من پیشنهاد نمیکنم!
   به نظرم پیلاتس را با تمرینات سبک هوازی مثل تردمیل، الپتیکال و دوچرخه ثابت ترکیب کنید.

  1. سلام وقت بخیر
   در تمرینات تی آر ایکس فشار روی عضلات زانو کم نیست!
   برای همین بستگی به زمانی که از عمل شما گذشته و نظر پزشک داره
   اما فارغ از مواردی که ذکر کردم،
   پیشنهاد میکنم یک یا دو جلسه تمرین کنید تا متوجه بشید.

 12. من زانو چپم تاندوم acl نداره قبلا گارکور کار میکردم و بعدش ورزشو مدتی ول کردم و دچار اضافه وزن شدم و حدوده تا قبل شروع قرنطینه تا ۶ ماه هم بدنسازی کار کردم الان این ورزش برای من مشکلی داره؟؟

  1. سلام وقت بخیر
   بستگی دارد به نوع حرکاتی که انجام میدید
   بعضی از حرکات فشار زیادی روی زانو وارد می‌کنه!
   برای همین پیشنهاد می‌کنم حتما مربی کار بلد پیدا کنید
   و تمرینات تقویت عضلات چهارسر مرتب انجام بدید.

   1. رو عضلات چهار سر زانو خیلی کار کردم به صورتی که حتی وقتی میدوم یا طناب میزنم هیچ احساس بدی تو زانوم ندارم فقط زیاد نمیتونم حرکات بشین پاشو رو انجام بدم یا به صورت مداوم از پله بالا برم تابستونم وزنم ۱۲۱کیلو بود قدمم ۱۸۳ هستش ولز از اون موقع تا الان ۱۶ کیلو با ورزش و رژیم تحت نطر دکتر کم کردم الان هم از لحاظ بالا تنه امادگیه خوبی دارم فقط چربی زیادی هنوز مونده برا کم کردن اونا که مشکل اصلیمه این ورزش جوابگو هست برای من؟؟

 13. من وزنم ۴۵ قدم۱۶۰قبلا پیلاتس و ایروبیک میرفتم که در کنار تغذیه مناسب اضافه وزن سالمی داشته باشم ولی جواب نداد بعد در بخش بالا تنه و میانه ی بدن خیلی عضلاتم ضعیفه با تی ار ایکس میشه محکم تر و مقاوم تر شه!؟

  1. سلام وقت بخیر
   احتمال زیاد، توده عضلانی کمی دارید
   من جای شما باشم، سراغ تی آر ایکس نمی‌رم
   ممکنه آسیب ببینید.
   تیپ بدنی خشک دارید و بسیار سخت وزن می‌گیرید.

 14. سلام من وزنم ۴۶ و قدم ۱۶۰
  و تابه حال ورزشی رو امتحان نکردم
  و علاقم بیشتر به سمت ورزش های هیجانی مث تیاریکس هستش
  و دوس دارم اندامی مناسب داشته باشم
  به نظر شما تیاریکس مناسبه؟؟

  1. سلام وقت شما بخیر
   بله مناسب هست
   در صورتی که عضلات میانی بدن شما وریزه باشه
   سعی کنید روی عضلات شکم، کمر و باسن تمرکز کنید.

 15. سلام خسته نباشید، من چندین سال ک فوتبال ساحلی کار میکنم و الان نزدیک یک سال هستش ستون درد داره دکتر مراجع کردم ام ار آی و عکس گرفتم مشکلی نداشت، و الان میخوام ک تی ار ایکس فقرااررو امتحان کنم بنظر شما این ورزش برای من مناسبه؟ قدم ۱۷۴ ووزنم ۶۴٫

  1. سلام
   قد و وزنتون که خوبه
   اگر به خودتون فشار نیارید و
   تمرینات سنگین انجام ندید، بعید میدونم مشکلی پیش بیاد
   روی انعطاف ستون مهره‌ها کار کنید
   حتما با تمرینات مخصوص، عضلات میانی رو تقویت کنید
   ماساژ هم تاثیر خوبی داره روی کاهش دردتون

 16. سلام من وزنم۵۷و قدم ۱۷۶.کمی لاغرم وفقط میخوام کمی حجم بگیرم و عضلاتم محکم بشه،یه ماهیه که بدنسازی میرم،ولی به نظرتون تی ار ایکس واسه حجم دهی خوبه؟

  1. سلام
   بله تی آر ایکس هم میتونه خوب باشه
   اما شرط مهم
   هم در بدنسازی هم در تی آر ایکس
   روش تمرینی و برنامه‌ی غذایی شما است.

   روی این دو مورد تمرکز کنید تا نتیجه بگیرید.

   1. سلام وقت بخیر
    من قدم ۱۶۳ هست و وزن ۵۵ هستم اما میخام یکم وزن بگیرم و خوش اندام بشم ورزشی رو هم نکردم در این چندسال
    به بدنسازی فکر میکردم یه یمدت برم بعد تی ارایکس رو انجام بدم نظر شما چیه
    بنظرتون چه مدت بدنسازی لازمه و یا ورزش دیگه ای پیشنهاد میدین که در ادامش تی ارایکس باشه

    1. سلام وقت بخیر
     برای شروع با توجه به این که وزنتون هم مقداری کمه
     به نظرم پیلاتس یا رشته‌ای شبیه به پیلاتس
     میتونه خیلی براتون بهتر باشه
     بعد اگر میخواید وزن بگیرید، بدنسازی بهتر هست
     البته حتما با مشورت با یک متخضض تغذیه

 17. سلام خسته نباشید من قدم ۱۶۸هست و وزنم ۷۵من چندین سال بدنسازی و ایروبیک و شنا کار میکردم و مربی و ناجی سنا بودم ،بدن خوبی داشتم بعد زایمان فرزند دوم تمام عظله هام ریخت و بدنم شل شد و اضافه وزن پیدا کردم .می‌خوام ببینم با این ورزش وزنم پایین میاد و بدنم عضله ای خواهد شد .در ضمن من افتادگی شکم پیدا کردم آیا این ورزش کمکم می‌کنه .در کنارش هم بدنسازی خوبه یا ورزش دیگه ای پیشنهاد میدید

  1. سلام
   برای شروع تی آر ایکس بهتر عضلات مرکزی بدنتون قوی باشند
   به نظرم، بهتر اول عضلات میانی تقویت کنید
   بعد با قدرت کافی و لازم تی آر ایکس شروع کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *